Konferencja „Solidarność klimatyczna” już za nami!

29 września w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się pierwsza z cyklu konferencji poświęconych rozwijanej przez Lecha Wałęsę idei Solidarności XXI wieku. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Antonella Calle, rzeczniczka ruchu YASUNIDOS, oraz Manari Ushigua, szaman plemienia Sapara z Ekwadoru, którzy walczą o zachowanie przyrodniczo cennych lasów tropikalnych w ekwadorskiej części Amazonii, stanowiących własność zamieszkujących je plemion indiańskich, a których istnieniu zagraża rabunkowa gospodarka firm wydobywających ropę, którym władze ekwadorskie przyznają licencje na wydobycie wbrew protestom Indian. Konferencję prowadził znakomity dziennikarza, do wielu lat specjalizujący się w tematyce klimatycznej, autor m.in. popularnego bloga Antymatrix, Edwin Bendyk.

Konferencja „Solidarność klimatyczna” zebrała w Gdańsku kilkuset gości, którzy wspólnie debatowali na temat postępujących zmian klimatycznych i groźbie niedalekiej klęski klimatycznej, jeśli społeczność światowa nie podejmie zdecydowanych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Prelegenci byli zgodni co do tego, że największą przeszkodą w walce ze zmianami klimatycznym jest myślenie przez rządzących i globalny biznes wyłącznie w kategoriach krótkookresowych zysków, bez uwzględniania kosztów środowiskowych. Wszyscy uczestnicy zgadzali się, że sprawa ta wymaga nowej, globalnej solidarności i poczucia odpowiedzialności za przyszłość. Podkreślali, że nauka dostarcza nam niepoważanych dowodów na postępujące zmiany klimatyczne i podsuwa rozwiązania jak im przeciwdziałać – decydenci w większości krajów na świecie nie są jednak gotowi ich wprowadzać.

Goście specjalni, Antonella Calle i Manari Ushigua, w rozmowie z Lechem Wałęsą. Konferencję moderował Edwin Bendyk.
Goście specjalni, Antonella Calle i Manari Ushigua, w rozmowie z Lechem Wałęsą. Konferencję moderował Edwin Bendyk.

Konferencję, organizowaną przez Instytut Lecha Wałęsy przy współpracy Miasta Gdańsk, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Europejskiego Centrum Solidarności, rozpoczęła projekcja filmu pt. „Klątwa obfitości” w reżyserii Ewy Ewart. Materiał był wprowadzeniem do dyskusji prezydenta Lecha Wałęsy o solidarności klimatycznej z gośćmi specjalnymi z Ekwadoru – Antonellą Calle oraz Manarim Ushiguą. Prezydent mówił o tym, że obecny model rozwoju społeczeństw, zakładający rywalizację i bogacenie się, jest nie do utrzymania. „Każde państwo nie patrzy na ekologię, tylko na siebie” – stwierdził. Apelował o wspólną dyskusję i wypracowanie porozumienia ponad podziałami w kwestii ochrony klimatu.

Manari Ushigua, wódz i szaman plemienia Saparo z Ekwadoru. Od kilku lat globalne koncerny chcą wydobywać ropę na terenie parku Yasuni, zamieszkanego przez Saparo. Walka o zachowanie tych terenów trwa.
Manari Ushigua, wódz i szaman plemienia Saparo z Ekwadoru. Od kilku lat globalne koncerny chcą wydobywać ropę na terenie parku Yasuni, zamieszkanego przez Saparo. Walka o zachowanie tych terenów trwa.

Manari Ushigua wraz z Antonellą Calle mówili o początkach i rozwoju ruchu Yasunidos, jak również o swoich doświadczeniach związanych z walką o zaprzestanie wydobycia ropy naftowej w Ekwadorze, która toczy się dalej i potrzebuje wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej. Wezwali do szukania wspólnych mianowników między różnymi ruchami walczącymi o ochronę klimatu i wywierania wpływu na polityków. „Wszyscy w końcu oddychamy powietrzem Yasuni” – podkreślali. Goście z Ekwadoru, wraz z Prezydentem, wzięli udział w briefingu prasowym w trakcie konferencji.

Konferencja zgromadziła w Europejskim Centrum Solidarności kilkuset gości.
Konferencja zgromadziła w Europejskim Centrum Solidarności kilkuset gości.

Tematem pierwszego panelu z udziałem zaproszonych gości były dobre praktyki w biznesie, związane z ochroną klimatu. W tej części głos zabrali Rafał Sonik, twórca i autor projektu „Czyste Tatry”, Olga Malinkiewicz, wybitna polska fizyk i wynalazczyni taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów, która może zrewolucjonizować na skalę globalną pozyskiwanie energii słonecznej. Katarzyna Broniarek, Dyrektor ds. Komunikacji IKEA w Polsceo, powiedziała o przyszłości ogniw słonecznych, a panel podsumował Kamil Wyszkowski, przedstawiciel i prezes UN Global Compact Network Poland, który poprzez prezentację wyników wielu badań i opracowań naukowych przedstawił skalę zagrożenia dla całego świata, jakie niesie ze sobą już teraz ocieplenie klimatu wezwał uczestników do działania.

Kamil Wyszkowski, przedstawiciel UN Global Compact w Polsce, mówi o zmianach klimatycznych, które czekają nas w najbliższych latach.
Kamil Wyszkowski, przedstawiciel UN Global Compact w Polsce, mówi o zmianach klimatycznych, które czekają nas w najbliższych latach.

Druga cześć konferencji była poświęcona dobrym praktykom w polityce samorządowej i rozpoczęło ją spontaniczne wystąpienie dr Justyny Glusman po. Dyrektora Koordynatora ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zieleni (Urząd Miasta Stołecznego Warszawy) w imieniu Prezydenta Rafała Trzaskowskiego. O inwestycjach wojewódzkich, związanych z ochroną klimatu, mówił Piotr Styn, Dyrektor Departamentu Ekologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, zaś inicjatywę „Gdańsk bez plastiku” przedstawił Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, współorganizatorzy konferencji. Wystąpienie Prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej pokazało gościom, jak z kwestią ochrony klimatu radzą sobie mniejsze miasta w Polsce, zaś o walce o miasta bez smogu opowiedział Andrzej Guła, założyciel Polskiego Alarmu Smogowego, który to ruch wprowadził temat smogu do publicznej debaty w Polsce. Tę część konferencji zamknęła Ewa Chodkiewicz, reprezentantka WWF Poland, w edukacyjnym wystąpieniu o projekcie WWF skierowanym do samorządów pt. „Gmina bezodpadowa”.

Gościem specjalnym wydarzenia byli też reprezentanci Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z całego kraju, którzy w zamykającym konferencję wystąpieniu mówili o swoich postulatach i aktywności, a także konieczności podjęcia niezwłocznych działań w sprawie klimatu. Ich ważne i ciekawe wystąpienie (Małgorzata Czachowska i Sebastian Radzimiński) spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem publiczności, która udzieliła występującym owacji na stojąco.

Lech Wałęsa rozmawiał z przedstawicielami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i udzielił im swojego poparcia.
Lech Wałęsa rozmawiał z przedstawicielami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i udzielił im swojego poparcia.

Konferencję zakończyło odczytanie przez Adama Domińskiego, prezesa Instytutu Lecha Wałęsy, listu podpisanego przez laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w tym Lecha Wałęsę, popierającego Globalny Strajk Klimatyczny i wzywającego do globalnej solidarności klimatycznej. Ponad 50-osobowa grupa przedstawicieli zaskoczyła wszystkich wyjątkową niespodzianką – zaśpiewali piosenkę „Czy ty chwycisz moją dłoń”, mówiącą o potrzebie wspólnej walki o lepsze środowisko. Prezydent rozmawiał także ze strajkującą młodzieżą, udzielając im swojego poparcia i zapraszając do współpracy.

Autor: ŁK,PS


Media o konferencji: