Konferencja „Solidarność klimatyczna” już za nami!
29 września w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się pierwsza z cyklu konferencji poświęconych rozwijanej przez Lecha Wałęsę idei Solidarności XXI wieku. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Antonella Calle, rzeczniczka ruchu YASUNIDOS, oraz Manari Ushigua, szaman plemienia Sapara z Ekwadoru, którzy walczą o zachowanie przyrodniczo cennych lasów tropikalnych w ekwadorskiej części Amazonii, stanowiących własność zamieszkujących je plemion indiańskich, a których istnieniu zagraża rabunkowa gospodarka firm wydobywających ropę, którym władze ekwadorskie przyznają licencje na wydobycie wbrew protestom Indian. Konferencję prowadził znakomity dziennikarza, do wielu lat specjalizujący się w tematyce klimatycznej, autor m.in. popularnego bloga Antymatrix, Edwin Bendyk.
Konferencja „Solidarność klimatyczna” zebrała w Gdańsku kilkuset gości, którzy wspólnie debatowali na temat postępujących zmian klimatycznych i groźbie niedalekiej klęski klimatycznej, jeśli społeczność światowa nie podejmie zdecydowanych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Prelegenci byli zgodni co do tego, że największą przeszkodą w walce ze zmianami klimatycznym jest myślenie przez rządzących i globalny biznes wyłącznie w kategoriach krótkookresowych zysków, bez uwzględniania kosztów środowiskowych. Wszyscy uczestnicy zgadzali się, że sprawa ta wymaga nowej, globalnej solidarności i poczucia odpowiedzialności za przyszłość. Podkreślali, że nauka dostarcza nam niepoważanych dowodów na postępujące zmiany klimatyczne i podsuwa rozwiązania jak im przeciwdziałać – decydenci w większości krajów na świecie nie są jednak gotowi ich wprowadzać.
Konferencję, organizowaną przez Instytut Lecha Wałęsy przy współpracy Miasta Gdańsk, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Europejskiego Centrum Solidarności, rozpoczęła projekcja filmu pt. „Klątwa obfitości” w reżyserii Ewy Ewart. Materiał był wprowadzeniem do dyskusji prezydenta Lecha Wałęsy o solidarności klimatycznej z gośćmi specjalnymi z Ekwadoru – Antonellą Calle oraz Manarim Ushiguą. Prezydent mówił o tym, że obecny model rozwoju społeczeństw, zakładający rywalizację i bogacenie się, jest nie do utrzymania. „Każde państwo nie patrzy na ekologię, tylko na siebie” – stwierdził. Apelował o wspólną dyskusję i wypracowanie porozumienia ponad podziałami w kwestii ochrony klimatu.
Manari Ushigua wraz z Antonellą Calle mówili o początkach i rozwoju ruchu Yasunidos, jak również o swoich doświadczeniach związanych z walką o zaprzestanie wydobycia ropy naftowej w Ekwadorze, która toczy się dalej i potrzebuje wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej. Wezwali do szukania wspólnych mianowników między różnymi ruchami walczącymi o ochronę klimatu i wywierania wpływu na polityków. „Wszyscy w końcu oddychamy powietrzem Yasuni” – podkreślali. Goście z Ekwadoru, wraz z Prezydentem, wzięli udział w briefingu prasowym w trakcie konferencji.
Tematem pierwszego panelu z udziałem zaproszonych gości były dobre praktyki w biznesie, związane z ochroną klimatu. W tej części głos zabrali Rafał Sonik, twórca i autor projektu „Czyste Tatry”, Olga Malinkiewicz, wybitna polska fizyk i wynalazczyni taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów, która może zrewolucjonizować na skalę globalną pozyskiwanie energii słonecznej. Katarzyna Broniarek, Dyrektor ds. Komunikacji IKEA w Polsceo, powiedziała o przyszłości ogniw słonecznych, a panel podsumował Kamil Wyszkowski, przedstawiciel i prezes UN Global Compact Network Poland, który poprzez prezentację wyników wielu badań i opracowań naukowych przedstawił skalę zagrożenia dla całego świata, jakie niesie ze sobą już teraz ocieplenie klimatu wezwał uczestników do działania.
Druga cześć konferencji była poświęcona dobrym praktykom w polityce samorządowej i rozpoczęło ją spontaniczne wystąpienie dr Justyny Glusman po. Dyrektora Koordynatora ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zieleni (Urząd Miasta Stołecznego Warszawy) w imieniu Prezydenta Rafała Trzaskowskiego. O inwestycjach wojewódzkich, związanych z ochroną klimatu, mówił Piotr Styn, Dyrektor Departamentu Ekologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, zaś inicjatywę „Gdańsk bez plastiku” przedstawił Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, współorganizatorzy konferencji. Wystąpienie Prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej pokazało gościom, jak z kwestią ochrony klimatu radzą sobie mniejsze miasta w Polsce, zaś o walce o miasta bez smogu opowiedział Andrzej Guła, założyciel Polskiego Alarmu Smogowego, który to ruch wprowadził temat smogu do publicznej debaty w Polsce. Tę część konferencji zamknęła Ewa Chodkiewicz, reprezentantka WWF Poland, w edukacyjnym wystąpieniu o projekcie WWF skierowanym do samorządów pt. „Gmina bezodpadowa”.
Gościem specjalnym wydarzenia byli też reprezentanci Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z całego kraju, którzy w zamykającym konferencję wystąpieniu mówili o swoich postulatach i aktywności, a także konieczności podjęcia niezwłocznych działań w sprawie klimatu. Ich ważne i ciekawe wystąpienie (Małgorzata Czachowska i Sebastian Radzimiński) spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem publiczności, która udzieliła występującym owacji na stojąco.
Konferencję zakończyło odczytanie przez Adama Domińskiego, prezesa Instytutu Lecha Wałęsy, listu podpisanego przez laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w tym Lecha Wałęsę, popierającego Globalny Strajk Klimatyczny i wzywającego do globalnej solidarności klimatycznej. Ponad 50-osobowa grupa przedstawicieli zaskoczyła wszystkich wyjątkową niespodzianką – zaśpiewali piosenkę „Czy ty chwycisz moją dłoń”, mówiącą o potrzebie wspólnej walki o lepsze środowisko. Prezydent rozmawiał także ze strajkującą młodzieżą, udzielając im swojego poparcia i zapraszając do współpracy.
Autor: ŁK,PS
Media o konferencji:
- http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,25249569,noblisci-apeluja-do-swiatowych-liderow-zadamy-sprawiedliwosci.html
- http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,25249109,76-urodziny-lecha-walesy-rozmowy-o-solidarnosci-klimatycznej.html
- https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/76-urodziny-lecha-walesy-konferencja-solidarnosc-klimatyczna-w-ecs-w-gdansku,973273.html