Merida, Jukatan (Meksyk) – 20 września 2019

Panuje powszechne przekonanie że mądrość przychodzi z wiekiem, jednak gdy przychodzi do stawienia czoła największemu kryzysowi stojącemu dziś przed ludzkością, to młodzi ludzie wnoszą bardzo potrzebne poczucie moralnej jasności i przekonanie o bezwzględnej pilności sprawy.

Wiedzieliśmy o kryzysie klimatycznym od dekad. Mimo to, rok po roku nie podejmowaliśmy przejścia do bardziej bezpiecznych, czystych i odnawialnych źródeł energii które powinny zasilać dwudziesty pierwszy wiek. Zamiast tego, nasi liderzy naciskali na rozszerzanie eksploatacji ropy, gazu i węgla bez żadnego planu na zakończenie naszej zależności od tych niszczących planetę źródeł energii.

Międzynarodowy Panel o Zmianie Klimatycznej mówi że mamy niewiele ponad dekadę na transformację naszych systemów energetycznych. Niektóre nowsze badani sugerują że czasu jest nawet mniej. Gdziekolwiek nie spojrzymy, widać oznaki katastrofy: Amazonia płonie, milion gatunków zwierząt i roślin są zagrożone wyginięciem, bezprecedensowe powodzie, susze i upały, a także konflikty które zazwyczaj za nimi podążają – powodują utratę żyć ludzkich.

Nasze listy i słowa raczej nie zmienią świata. Ale siła młodzieżowych strajków klimatycznych może. Zawiedliśmy jako strażnicy naszej planety. Mimo że jesteśmy zawiedzeni że musiało do tego dojść, jesteśmy też bardzo wdzięczni za to że nasze dzieci i wnuki okazały się zdolne rzucić godne wyzwanie naszej generacji przywódców.

Czas na retorykę i niedostateczne działania się skończył. Nie możemy już cieszyć się luksusem małych kroków ku słusznemu celowi.

Jako laureaci Nagrody Nobla z wielu dziedzin i dróg życiowych, stoimy dziś w niezłomnej solidarności z Globalnym Strajkiem Klimatycznym trwającym od 20 do 27 września i z niezliczonymi młodymi ludźmi na całym świecie którzy odważnie domagają się zmiany.

Apelujemy do światowych liderów na Globalnym Szczycie Akcji Klimatycznej Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych aby wysłuchali i odpowiedzieli.

Dołączamy się do apelu aby zakończyć erę paliw kopalnych i żądamy sprawiedliwości klimatycznej dla każdego.

podpisano:
International Peace Bureau, 1910
International Friends Service Committee, 1947
Amnesty International, 1977
Adolfo Pérez Esquivel, 1980
Lech Wałęsa, 1983
International Physicians for the Prevention of Nuclear War, 1985
Carlos Filipe Ximenes Belo, 1986
Rigoberta Menchu Tum, 1992
Pugwash Conferences on Science and World Affairs, 1995
Jody Williams, 1997
International Campaign to Ban Landmines, 1997
Shirin Ebadi, 2003
Muhammad Yunus, 2006
Leymah Gbowee, 2011
Tawakkol Karman, 2011
Kailash Satyarthi, 2014
International Campaign Against Nuclear War, 2017